Nie jesteś gotowa na pierwszą bądź kolejną ciąże? Istnieje szereg powodów dla których nieegoistycznie podjęta decyzja, tak naprawdę chroni przyszłe życie.

Nie jesteśmy w stanie zmusić się do bezwarunkowej miłości, gdy naprawdę wiemy, że to nieodpowiedni czas na zakładanie rodziny, tym bardziej w sytuacji, gdy rodzina nawet nie byłaby kompletna. Sytuacja nie dotyka jedynie młodych dziewczyn, które nie zakończyły edukacji. Aborcji coraz częściej dokonują kobiety, które realizują się zawodowo lub posiadają już dzieci i nie są w stanie utrzymać więcej członków rodziny.

Planujesz jednak świadomego wyboru i założenia rodziny w odpowiednim czasie. Obawiasz się, że przez dokonanie aborcji nie będziesz mogła być matką? Nie ma to znaczenia czy to pierwsza czy kolejna ciąża. Aborcja przeprowadzona w odpowiednich warunkach i przez wykwalifikowane osoby nie zwiększa ryzyka niepłodności.

Aborcja przeprowadzona w pierwszych trzech miesiącach, we właściwych warunkach i przez wykwalifikowane osoby, jest zabiegiem prostym i bezpiecznym – jak wykazały badania, dziesięciokrotnie bezpieczniejszym niż poród. Po upływie pierwszego trymestru zabieg jest już bardziej skomplikowany, lecz przeprowadzony przez wykwalifikowany personel nie pociąga za sobą zwiększonego ryzyka. Na świecie, inaczej niż w Polsce, dba się o poprawę jakości zabiegów przerywania ciąży. Powszechnie stosowanego w Polsce łyżeczkowania (tzw. skrobanki) już się praktycznie nie stosuje – chyba, że chodzi o aborcje nielegalne. Zamiast tego używa się prostszej metody – metody próżniowej, która jest mniej stresująca i mniej dolegliwa. Coraz popularniejsze staje się także przerywanie przy pomocy pigułki wczesnoporonnej (aborcja farmakologiczna), jednakże tutaj na bezpieczeństwo możemy liczyć w przypadku, gdy zgłosimy się do doświadczonego lekarza, a NIE BĘDZIEMY JEJ DOKONYWAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ!